Najtańsze ogrzewanie, piece na drewno
Szanowny kliencie – decydując się na kocioł zgazujący drewno ATMOS, decydujesz się na urządzenie, które jest w stanie wytworzyć najtańszą 1kWh ciepła w cenie 0,043 PLN.
Przykład
Brzoza 1 kubik waży po wysuszeniu do 15% (1,5-2 lata suszenia) 650 kg a z 1kg brzozy uzyskujemy 4,3 kWh
650kg x 4,3 kWh = 2795kWh z jednego kubika.
Koszt zakupu 1 kubika brzozy wynosi ok. 120 PLN / 2795kWh = 0,043 PLN za 1kWh
Na dzień dzisiejszy po panelach fotowoltaicznych i kolektorach słonecznych to
najtańsza kWh wytworzonego ciepła
Przykład
- koszt wytworzenia 1kWh z WĘGLA KAMIENNEGO zakładając, że średnia cena tony węgla kamiennego kosztuje 700 PLN, wyniesie od 0,17 do 0,19 PLN w zależności od kaloryczności węgla i sprawności kotła
- przy EKO-GROSZKU w zależności od kaloryczności węgla i sprawności kotła wyniesie od 0,19 do 0,22 PLN za 1kWh
- koszt wytworzenia 1kWh ciepła z GAZU ZIEMNEGO w zależności od sprawności kotła od 0,24 do 0,30 PLN brutto
- Koszt wytworzenia 1kWh ciepła z powietrznej POMPY CIEPŁA, gdy na dworze panuje temperatura powyżej 5ºC wyniesie 0,16 PLN w taryfie prądu G11
- dla PELETU koszt wytworzenia 1kWh wyniesie od 0,15 do 0,18 PLN w zależności od kaloryczności pelletu i sprawności kotła
Dlatego wytwarzanie ciepła z drewna jest NAJTAŃSZE ale muszą być spełnione trzy warunki:
- Komin musi być o odpowiedniej średnicy i wysokości – kocioł po wygrzaniu ma wyłączyć wentylator i ma pracować na naturalnym ciągu kominowym oddając pełną moc.
- Musi być zamontowany zbiornik akumulacyjny (buforowy), ponieważ kocioł pracując pełna mocą musi to ciepło oddać i zmagazynować dla późniejszego wykorzystania – tak aby nie wyrzucał nadmiaru ciepła w komin – TO BARDZO WAŻNE DLA EKONOMII OGRZEWANIA i żywotności samego kotła.
- Kocioł wraz ze zbiornikiem buforowym musi być podłączony poprzez LADDOMAT który pracuje dla układu kotłowego – to bardzo ważne, ponieważ tylko takie podłączenie daje nam tanio 1kWh ciepła z drewna oraz znacząco wydłużamy żywotność korpusu kotła.
W przypadku pieców C.O. z wentylatorami nadmuchowymi instalacja zbiornika akumulacyjnego nie ma za bardzo sensu, ponieważ piec grzeje kiedy wentylator pracuje i wydmuchuje ciepło do komina – temperatura spalin w takim piecu wynosi 200˚C – 250˚C to przeliczając – kocioł nadmuchowy spali raz tyle drewna co w piecu na drewno Atmos z wentylatorem odciągowym.
Tylko prawidłowo podłączony kocioł Atmos to gwarancja bardzo
niskich kosztów ogrzewania