Zgazowanie drewna
Zasada Działania
Zgazowanie drewna to cykl przemian z udziałem tlenu, dwutlenku węgla oraz pary wodnej, prowadzący do wytworzenia gazu drzewnego, składającego się głównie z tlenku węgla oraz wodoru i metanu. Następnie gaz drzewny spalany jest w ceramicznej komorze spalania, co gwarantuje optymalne wypalanie wszystkich substancji. Dostarczanie powietrza do spalania, sterowane jest przez wentylator wyciągowy. Umożliwia to szybkie rozpalenie w kotle i wysoką jakość spalania już od samego początku tego procesu. Temperatura płomienia dochodzi do 1000-1200°C.
Środowisko Naturalne
Odwrotne spalanie oraz ceramiczna komora spalania, umożliwiają praktycznie doskonałe spalanie z ograniczeniem do minimum szkodliwych wyziewów.
Większość kotłów Atmos zalicza się według normy PN EN 303-5 do 4 i 5 klasy a tym samym spełniają najwyższe wymogi UE. Cała seria kotłów DCxxGD spełnia wytyczne normy ECODESIGN.
Instalacja
Kotły Atmos mają małe wymiary i wagę, co znacznie ułatwia montaż. Instalacja musi być wyposażona w zawór termoregulacyjny lub Laddomat wraz z niezbędną regulacją dla utrzymania tempoeratury wody powrotnej na poziomie nie niższym niż 65ºC. Temperatura robocza kotła musi być utrzymywana w zakresie 80-90ºC.
Zalecamy instalację ze zbiornikami akumulacyjnymi.
Zalety kotłów ATMOS
- Nowoczesna konstrukcja
- Wysoka sprawność powyżej 90%
- Ekologiczne parametry
- Sterowany wentylator wyciągowy
- Duży otwór komory załadowczej
- Łatwe rozpalanie
- Prosta obsługa i czyszczenie
- Duży zasobnik paliwa
- Spirala chłodząca zapobiegająca przegrzaniu, umożliwiająca zastosowanie kotłów w układach zamkniętych C.O.
- Kocioł z obniżoną mocą, pracuje również i bez wentylatora
- Kształtki ceramiczne z mikroumocnieniami
- Palenisko wykonane jest z blachy stalowej o grubości 6 mm