Kocioł zgazujący Dokogen

Najtańsze ogrzewanie.

Historia firmy ATMOS

1 kwi, 2017

ATMOS jest czeską firmą rodzinną. Firmę ATMOS założył Jaroslav Cankař senior w roku 1935, który pochodził z rodziny kowalskiej.Rozwinął i wyprodukował pierwsze generatory na gaz drzewny (zgazujące jednostki napędowe) do samochodów i statków pod nazwą DOKOGEN, działające na tej samej zasadzie jak nowoczesne kotły na drewno ATMOS.

 

W 1942 roku przedsiębiorstwo zapoczątkowało prace projektowe a od 1943 również uruchomiło produkcję sprężarek ATMOS, które eksportowano na cały świat aż do chwili upaństwowienia w roku 1950.
Nawet po upaństwowieniu udało się utrzymać prace nad rozwojem kotłów na drewno, palników, agregatów zgazujących i sprężarek.
Jednym z pierwszych kotłów produkowanych seryjnie był w 1962 roku kocioł na węgiel EKONOMIK.

W roku 1980 na wystawie Pragotherm, przedstawione zostały pierwsze zgazujące kotły na drewno, zrębki i odpady drzewne.

Od roku 1985 rozwój firmy był ukierunkowany na generatory zgazujące do napędu samochodów, prądnic i nowoczesnych zgazujących kotłów na drewno i węgiel.

W roku 1991 Jaroslav Cankař junior odzyskał prawa do firmy ATMOS i wspólnie z ojcem zintensyfikował rozwój i produkcję kotłów. Było to możliwe dzięki zmianie systemu politycznego w Republice Czeskiej.
Intensywny rozwój nowych produktów, poszerzenie produkcji, rozbudowa fabryki i wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawiło, że firma ATMOS jest obecnie jednym z największych europejskich producentów kotłów zgazujących paliwa. Do dnia dzisiejszego wytworzyła 124 typy kotłów grzewczych, na które posiada 15 praw patentowych.

Obecnie dla zapewnienia rynkowi europejskiemu najwyższej jakości kotłów, które oszczędzają energię i są przyjazne dla środowiska naturalnego, pracują już trzy pokolenia z rodziny właściciela pana Jaroslaca Cankařa.

Produkty firmy ATMOS eksportowane są do 49 krajów. Obecnie fabryka może wyprodukować do 60 000 kotłów rocznie.